Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wwwkirt/public_html/wp-config.php:1) in /home/wwwkirt/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
KIRTASİYE HABER http://kirtasiyehaber.net Türkiye'nin ilk kırtasiye haber sitesi Wed, 03 Feb 2016 14:54:34 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.4.13 Adel Kalemcilik Fuar Davetiyeleri http://kirtasiyehaber.net/genel/adel-kalemcilik-fuar-davetiyeleri.html http://kirtasiyehaber.net/genel/adel-kalemcilik-fuar-davetiyeleri.html#respond Wed, 03 Feb 2016 14:51:25 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=221   [ Read More ]]]> İlgilendiğiniz fuar resminin üzerine tıklayınız

Ankara, Karabük, Çorum, Kayseri, Konya illeri için aşağıdaki resme tıklayınız.2016 kampanya föy 3CON

Eskişehir, Antalya, İzmir, Denizli, Bursa illeri için aşağıdaki resme tıklayınız.2016 kampanya föy 2CON

Gaziantep, Elazığ, Adana illeri için aşağıdaki resme tıklayın.

2016 kampanya föy 1CON

İstanbul etkinliği için aşağıdaki resme tıklayınız. 2016 kampanya föy 8CON

Kocaeli için aşağıdaki resme tıklayınız

2016 kampanya föy 5CON

Sakarya için aşağıdaki resme tıklayınız

.2016 kampanya föy 7CON

Tekirdağ etkinliği için aşağıdaki resme tıklayınız

.2016 kampanya föy 6CON

Trabzon ve Samsun etkinlikleri için aşağıdaki resme tıklayınız.2016 kampanya föy 4CON

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/adel-kalemcilik-fuar-davetiyeleri.html/feed 0
Kırtasiye Fuar Tarihleri http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiye-fuar-tarihleri.html http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiye-fuar-tarihleri.html#respond Wed, 03 Feb 2016 12:18:17 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=215 4’Lü Grup Kırtasiye Fuar Tarihleri

123

 

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiye-fuar-tarihleri.html/feed 0
Kırtasiyeler Kanserojen Ürünlere Savaş Açtı http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiyeler-kanserojen-urunlere-savas-acti.html http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiyeler-kanserojen-urunlere-savas-acti.html#respond Sat, 03 Nov 2012 22:24:33 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=198   [ Read More ]]]>  

Ucuz ve markasız kırtasiye ürünlerindeki kanserojen maddeler çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkiliyor.Bu riskler göz önüne alınarak yapılan araştırmalarda;

Kurşun kalem, silgi, matara ve beslenme çantalarında plastiğin yumuşatılmasında kullanılan fitalat bileşenlerine rastlandı.
Yapıştırıcılarda, tekstilde buruşmayı engelleyen ve su geçirmezlik özelliği kazandıran formaldehit maddesi saptandı. Bu ciltte alerjik reaksiyonlara, göz ve solunum yolunda tahrişe neden olabiliyor.
En fazla riski, yiyeceklerin temas ettiği beslenme çantaları oluşturuyor. Bu çantaların iç yüzeylerinde yapılan analizlerde, tamamının fitalat içerdiği ortaya çıktı.

Tekstilde yasak kırtasiyede serbest

KANSOREJEN etkisi yüzünden azo boyar maddelerin üretimi ve kullanımı 1995 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yasaklandı. Ancak kullanımı yasak olan eşya tanımı incelendiğinde bu ürünlerin sadece deri, tekstil ve hazır giyim ürünlerini kapsadığı görülüyor. Çocukların kullandığı kalem, silgi, matara, suluboya, beslenme kabı, oyun hamuru gibi ürünler kapsam dışı kalıyor. Bu da, azo boyar maddesinin kırtasiye ürünlerinde kullanımına neden oluyor.

Hangi kimyasal ne amaçla kullanılıyor

Azo boyar: Başta tekstil olmak üzere kağıt, plastik ve kozmetik gibi pek çok endüstri ürününde renklendirici
olarak kullanılan boyaların içeriğinde bulunan bu maddelerin kansorojen etkisi bulunuyor.

Fitalat: Plastiğin yumuşatıl-masında kullanılan kimyasal madde. Cinsel gelişim problemleri, hormon yapısı, metebolizma ve büyüme düzensizlikleri gibi etkilere yol açıyor.

Formaldehit: Ürünün buruşmasını ve su geçirmesini engellemek amacıyla kullanılıyor. Yüksek miktarda kullanıldığında ciltte allerjik reaksiyonlara, gözlerde ve solunum yolunda tahrişe sebep oluyor.

Peki plastik ürünlerde tehlikeli ürünleri nasıl anlarız ?

Bu sorumuzun cevabını Çengelköy Ata Ofis Kırtasiye sahibi Huzur Kandemir yanıtladı.

“Plastik ürünlerin altında o ürünün yapıldığı plastik maddesini belirten numaralar yer alır. Bu numaralar aşağıda ki resimdeki gibidir;

Burada kırtasiyecilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, ürünlerin altındaki numaranın 5 olmasıdır. Bu rakam o üründeki plastik maddenin gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde içermediğini gösterir. Bu numarayı taşıyan ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.Güvenlidir

Peki ama bu numaralar ne anlama geliyor?

“Bu numaralar o plastik ürünün ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu gösteriyor.Bu numaraların açıklamalarına bir göz atalım”

1. PETE veya PET

PETE veya PET Polyethylene Terephthalate’in kısaltmasıdır. Çok yumuşak, şeffaf ve gıdalarda TEK KULLANIM İÇİN güvenli olduğu kabul edilir. Çoğu su, meşrubat ve diğer içecek şişeleri bu malzemeden imal edilir. Dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. İçinde bulunan gıda maddesine herhangi bir zararlı madde sızdırmaz. Ancak tekrar kullanım için yeterince temizlenemez ve tekrar kullanıldığında zararlı bakteriler ürer. Bu yüzden PET şişeleri tekrar tekrar kullanma alışkanlığını bırakmamız yararımıza olur.

2. HDPE

HDPE High-Density Polyethylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. BPA içermez. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

3. V veya PVC

PVC Polyvinyl Chloride’in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanılmamalıdır. İçindeki zararlı maddeleri gıdalara sızdırır.

4. LDPE

LDPE Low-Density Polyethylene (Düşük Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltmasıdır. Bu malzeme de HDPE gibi gıdalarla birlikte kullanılabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

5. PP veya PE

PE Polietilen’in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. 2 ve 4 numara bu maddenin düğük ve yüksek yoğunluklu halidir. İçinde barındırdığı gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

6. PS

PS Polystyrene’in kısaltmasıdır.  Bu malzeme, Benzen denen bir maddeden imal edilir. Benzen, insan için kanserojen bir madde olarak bilinir. Bu maddeyi içeren ürünler sağlığımız için tehlikelidir.

7. DİĞER

7 numara belirli bir tür malzemenin numarası değildir. İlk 6 tür haricindeki malzemeler anlamına gelir. Genellikle BPA denen zararlı maddeyi içerirler. Bir ürünün  üzerinde 7 işareti varsa, cam gibi parlak ve sertse, büyük ihtimalle BPA içeriyordur ve güvenli değildir.

Peki tüketici ne yapmalı?

Mutlaka pazar ve sergilerden suluk, beslenme ve kırtasiye ürünleri alınmamalıdır. Kırtasiyeler artık kanserojen madde bulunduran ürünlere raflarında yer vermemektedirler. O yüzden bu ürünler sergi ve pazarlarda satılmaktadır.Tüketicinin yapması gereken şey çocuklarının sağlığı için güvendiği kırtasiyelerden alışveriş yapmaktır.

 

 

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiyeler-kanserojen-urunlere-savas-acti.html/feed 0
Kırtasiyecilerin “Bedava Kitap” Tepkisi http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiyecilerin-bedava-kitap-tepkisi.html http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiyecilerin-bedava-kitap-tepkisi.html#respond Thu, 13 Sep 2012 21:05:01 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=192   [ Read More ]]]>

Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, okulların açılmasına sayılı günler kala, kitap ve kırtasiyecilerin sorunlarının hala devam ettiğini belirterek, “Hükümetin 8-9 yıldır okul kitaplarını bedava dağıtması ve bu dönem yine kitapların bedava verilecek olması, diğer taraftan bazı okulların öğrenci velilerini belli noktalara yönlendirmeleri kitap ve kırtasiyeci esnafını zor durumda bırakmaya devam etmektedir” dedi.

Ücretsiz kitap dağıtım projesinin ilk ayağının Kitapçı ve Kırtasiyecilerden başlaması gerektiğini dile getiren Karaca, “Ders kitaplarını öğrenci sayısına göre, okullarına en yakın kırtasiyelere dağıtabilir, öğrencide ders kitaplarını kırtasiyeden ücretsiz alırken, yanında da defter-kalem ve benzeri diğer ihtiyaçlarını da aynı yerden karşılayabilirdi. En azından öğrenci kırtasiyeden uzaklaşmazdı, maalesef böyle bir uygulama da yapılmadı.” Diye konuştu.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa dair yönetmeliğe göre aykırı satışı yapılan tüm bandrollü ürünlerin Kitap-yardımcı ders kitapları, sözlük, eğitim CD’si materyallerin satış ve dağıtımını yapan ve oda kaydı olan faaliyeti gösterir ve sertifikalı satış noktalarından alınması gerektiğini dile getiren Karaca, “Aksi satış yapan kitap-kırtasiye işletmeleri, yapılacak denetimler sonucu ilgili kanunun 12. maddesi 2. fıkrası gereğince kabahatler kanunun 17. maddesinin ikinci fıkrası hükmü göz önünde bulundurularak, kanunun ek-10’uncu maddesinin birinci fıkrasına göre cezalandırılır hükmü yer almaktadır.

Bütün bu kanunlara rağmen özellikle okullarımızda halen bazı kitapçılara yönlendirmeler devam etmektedir. Bu yönlendirme konusunu, il bazında Milli Eğitim Müdürüne, Genel bazda Milli Eğitimi Bakanına iletmiş olmamıza rağmen, bu haksız uygulamanın önüne bugüne kadar bir türlü geçilememiştir.

Bazı okullar, bu konuda daha da ileri giderek öğrenci velilerinin cep telefonlarına mesaj atmak suretiyle; “Öğrencinizin Ders Kitapları…………Kitap Evinde Hazırdır.” gibi mesajlar atılmakta ve öğrenci velilerini direk o kitapçılara yönlendirmektedirler. Okul kıyafetlerinde de aynı uygulama devam etmektedir. Bu durumda öğrenci velisinin yönlendirildiği kitapçı ile pazarlık etme şansı bile ortadan kalkmaktadır.

Uygulamanın böyle devam etmesi halinde zaten zor durumda olan birçok esnafımız işyerini kapatmak zorunda bırakılacaktır.

Uygulamanın böyle devam etmesi halinde zaten zor durumda olan birçok esnafımız işyerini kapatmak zorunda bırakılacaktır.

Okulların açılmasına günler kala, uzun süredir durgun geçen piyasanın hareketleneceğini uman kent merkezindeki kitap ve kırtasiyeciler yine umduklarını bulamayacaklar.

Çünkü; Hükümetin ders kitaplarını bedava dağıtmaya başlaması nedeniyle yüzde 50’lere varan iş kaybı meydana gelmiştir. Ayrıca bazı marketlerin kilo işi defter satması da sektöre darbe vurmaktadır. Oysaki kilo işi satılan defterler defolu ve büyük ölçüde rutubetli ürünler olup, sağlıklı bir şekilde kullanılması da mümkün değildir.

Bedava kitap dağıtım projesinin kitap ve kırtasiyeciler büyük ölçüde mağdur ettiğini maddi anlamda büyük zararlar oluşturduğu orta yerde dururken, Kırtasiyecilerin asıl sermayesi olan kitapların 8-9 yıldan bu yana bedava verilmesi, ücretsiz kitap dağıtımının ilköğretimden sonra ortaöğretime de verilmesi kırtasiyeci esnafını güç durumda bırakmıştır. Hükümet veli ve öğrencileri düşünürken, Türkiye de 100 bine yakın kırtasiyeci esnafını da maalesef mağdur etmiştir.

Hükümetin kırtasiyeci esnafımıza sahip çıkmaması durumunda, daha önce kepenk kapatan esnaflarımıza yenilerinin de eklenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Esnafımız bu sorunlarla uğraşırken, bir yandan marketler, bir yandan, avm’ler bir yandan mahalle bakkalları bir yandan okul kantinleri defter, kalem ve benzeri ürünler satmaktalar, en azından bunların önüne geçilmesi gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Karaca, bütün bu olumsuzluklara rağmen yeni okul sezonunun, bütün esnafa moral ve bol kazanç getirmesi temennisinde bulundu.

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiyecilerin-bedava-kitap-tepkisi.html/feed 0
Kırtasiye Raf Sistemlerine Bir Bakış http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiye-raf-sistemlerine-bir-bakis.html http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiye-raf-sistemlerine-bir-bakis.html#respond Thu, 21 Jun 2012 17:25:55 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=185   [ Read More ]]]>

Kırtasiye raf sistemleri sadece kırtasiyenin dekorasyonu için değil ürünlerin istiflenmesi, sergilenmesi, kolay alınabilir olması açısından da önemli. Kırtasiye raf sistemleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satışı yapılacak kırtasiye ürünlerine uygun raf modellerini bulabilmek. Örneğin kalem çeşitlerinin bulunduğu raflarla dosyaların bulunduğu rafların düzeni, genişliği, yüksekliği birbirinden farklı olacaktır.

Kırtasiye raf sistemleri günümüzde sadece kırtasiye ürünü satışı yapan mağazalarda değil büyük ofislerde de kullanılmakta. Depolama amacıyla yapılan bu sistemler göze hoş görünmekten daha çok mekanı en iyi şekilde kullanarak kırtasiye ürünlerini istifleme amacıyla üretiliyor. Kırtasiye için üretilecek rafların hammaddesi sizin kullanım tercihinize ve bütçenize bağlı olarak plastik, ahşap ya da metal olabilir. Plastik raflar piyasada bulabileceğiniz en hesaplı çözüm. Metal raflar ise uzun süreler, ağır yükleri taşımaya uygun ve darbelere karşı dayanıklı. Ahşap kırtasiye rafları ise mağazanıza dekoratif ve sıcak bir hava verebilir.

Tüm bunlara karar vermeden önce bütçenizi oluşturursanız seçim aşamasında bütçenize uygun modelleri belirleyerek vakit kazanabilirsiniz. Ayrıca yine bütçenize göre piyasada kırtasiyeler için özel olarak üretilmiş hazır raf sistemlerinden satın alabilir ya da mağazanızın dekorasyonuna ve metrekaresine uygun özel tasarımlar yaptırabilirsiniz.

Bu sayfada çeşitli kırtasiye dükkanlarından raf sistemi örneklerini size fikir vermesi açısından bir araya toplama çalıştık. Ayrıca çeşitli illerde kırtasiye rafları ve aksesuarları imalatı alanında hizmet veren bazı firmaları bu sayfada bulabilirsiniz.

Kırtasiye Raf Sistemleri İmalatı Yapan Firmalar

Pano Raf: Merkezi İstanbul Maltepe’de bulunan firma 95 yılından bu yana mağaza dekorasyonu için kullanılan aksesuarların ve rafların imalatı alanında hizmet veriyor. Firmanın sadece dekoratif raf alanında değil depolama sistemleri alanında da üretimi mevcut. Kırtasiye raf sistemleri olarak hazır modelleri arasında ahşap kitaplıklar, zigzag kitaplık rafları ve komple sistem seçenekleri bulunuyor. Firmaya 0216 441 2 888 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Madosan: İmal ettiği mağaza sistemlerinin ve aksesuarların çoğunu ihraç eden Madosan sektöründe kalite belgeli kuruluşlar arasında yer alıyor. Firmanın ana ürün grupları depolama sistemler, raflar, kasa altlıkları, aksesuarlar. Ayrıca özel tasarım hizmeti de veren Madosan Bursa merkezli ancak ülke genelinde satış yapıyor. Firmanın merkez telefonu ise 224 484 2 444.

Durak Raf: Kitap ve dergi rafları, mağaza içi stand sistemleri, kırtasiye üniteleri ve depolama raf sistemleri imalatı gerçekleştiren Durak Raf 1999 yılından beri sektörde hizmet veriyor. Hazır ve kişiye özel tasarım hizmeti sunan firma İstanbul Bağcılar merkezli ve telefon numarası 0212 629 25 66.

Alpraf: Alpraf aşağı yukarı her perakende mağazası için raf çözümleri sunan bir firma. Marketlerden tekstil mağazalarına kadar ihtiyaç duyulan raf, aksesuar ve ekipmanların üretimini yapıyorlar. Firmanın kırtasiye raf sistemleri arasında bağımsız orta raflar, duvara sabitlenen raf modelleri, kitaplık rafları gibi seçenekler bulunuyor. Fabrikası Konya’da bulunan firmaya 0332 345 28 98′den ulaşabilirsiniz.

Rafkur: Manav, market, mağaza sistemleri için gerekli ürünlerin üretimi, satışı ve montajı alanında hizmet veren firma geniş bir hazır ürün yelpazesine sahip. Firmada arşiv sistemlerinden broşürlüklere, cam raflardan depolama sistemlerine kadar değişik tasarımlara sahip ürünleri bulabilirsiniz. Firma aynı zamanda özel tasarımlarda gerçekleştirmekte. İstanbul merkezli Rafkur’la 0212 221 76 27′den iletişime geçebilirsiniz.

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/kirtasiye-raf-sistemlerine-bir-bakis.html/feed 0
Adel Kalemcilik te Hedef Rusya http://kirtasiyehaber.net/genel/adel-kalemcilik-te-hedef-rusya.html http://kirtasiyehaber.net/genel/adel-kalemcilik-te-hedef-rusya.html#respond Tue, 27 Mar 2012 19:23:57 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=180   [ Read More ]]]>

ADEL Kalemcilik Genel Müdürü Taner Dursun, 2011 yılında sektörün üzerinde bir büyüme trendi yakalayan şirketin yeni bir atılım dönemine girdiğini açıkladı.

Alman ortakları Faber-Castell ile Rusya pazarında bir satış ve pazarlama şirketini faaliyete geçirdiklerini, Türkiye’de ise yeni bir üretim tesisine taşınmayı planladıklarını belirten Dursun, “Yeni fabrikayla üretim kapasitemizi ve operasyonel verimliliğimizi artırmayı, yeni ürünlerin üretimine girebilmeyi hedefliyoruz. Yeni fabrika faaliyete geçtiğinde, istihdamda da artış olacak. Bu proje konusundaki hazırlık çalışmalarımız sürüyor. Fizibilite ve proje çalışmalarından sonra, Yönetim Kurulu tarafından yatırım kararı alınması halinde harekete geçilecek” diye konuştu.

Rusya pazarına iddialı girdi

Taner Dursun, Alman ortakları Faber-Castell AG ile Rusya’da yüzde 50-50 ortaklıkla 2.6 milyon dolar toplam sermayeyle kurdukları ‘Faber-Castell Anadolu’ unvanlı şirketin satış faaliyetlerine başladığını açıkladı ve bu yatırım hakkında şu bilgileri verdi:

“Anadolu Grubu’nun Rusya pazarındaki deneyimini arkamıza alarak; 142 milyonluk nüfusuyla büyük potansiyel taşıyan Rusya pazarında kırtasiye sektöründe etkin olmayı hedefliyoruz. Son yıllarda Rusya kırtasiye pazarında hızlı bir gelişim yaşanıyor, 1990’lı yıllarda ağırlıklı olarak yerel üretim ürünler ile ucuz Uzakdoğu kaynaklı ürünlerin satıldığı bu pazarda, 2000’li yıllarda hızlı bir büyüme ve değişim yaşandı, tüketici tercihi giderek markalı ve kaliteli ürünlere yöneldi. Ancak, hala satılan ürünlerin büyük bölümü ucuz mal grubuna giriyor. ADEL Kalemcilik olarak fırsatlarla dolu böyle bir pazarda dünyanın önde gelen kırtasiye üreticilerinden olan ortağımızla birlikte yatırım yapmaya karar verdik.”

2011 yılında yüzde 22 büyüdü

Türk kırtasiye sektöründe yüzde 13 pazar payı ile lider olduklarını belirten Dursun, “”2011 yılını yüzde 22 artışla 136,1 milyon TL net ciroyla kapattık. İhracatımız bir önceki yıla oranla yüzde 13 artarak 4,55 milyon dolar olarak gerçekleşti. Net kar ise yüzde 19,5 artarak 26 milyon TL’ye ulaştı. 2012 yılında da yine çift haneli bir büyüme öngörüyoruz” dedi.

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/adel-kalemcilik-te-hedef-rusya.html/feed 0
Korsanı Nasıl Ayırt Edebilirsiniz? http://kirtasiyehaber.net/genel/korsani-nasil-ayirt-edebilirsiniz.html http://kirtasiyehaber.net/genel/korsani-nasil-ayirt-edebilirsiniz.html#respond Thu, 12 Jan 2012 00:07:02 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=172   [ Read More ]]]>

Satın Aldığınız Kitap, Cd ve Filimlerin Kopya ve Korsan Eser Olduğu Nasıl Anlaşılır?


-Baskı tekniği  birinci sınıftır.Korsanda baskı tekniği kötü kullanılmıştır.
-Ciltleme en iyi kalitededir. Korsanda yapıştırma cilt olsa dahi uzun süre  okunduğunda ayrılma yapmaz. Dokuma ciltte ise ayrılma genelde oluşmaz. Kötü ciltleme yapılmıştır. Cilt belli bir süre kitap okunduktan sonra parçalara ayrılmaktadır.
-Kullanılan kağıt iyi kalitededir.  korsanda kullanılan kağıt oldukça kötü kaliteli olup, genelde üçüncü hamur kağıttır.
-Kapak kağıdı kalındır ve renkler net şekilde görülmektedir.  Korsanda kapak kağıdı orijinaline göre genelde ince olup, renk ayırımı orijinalinki ile uyumlu değildir.
-Sayfalarda herhangi  bir kesim hatası mevcut değildir. Korsanda sayfalarda genelde kesim hatası mevcuttur.
-Orijinal kitapta eksik sayfa bulunmaz.  Korsan kitapta eksik sayfalar mevcut olabilir.
-Baskı hataları ve silik sayfalar orijinal nüshalarda bulunmazlar; yanlışlıkla satışa sürülmüş olanlar yenisi ile değiştirilir ve iade alınır. Baskı hataları ve silik sayfalar mevcut olabilir. 

Orjinal CD ile Korsan CD Arasındaki Farklar;

1-Ön ve arka kapağında  yer alan resim ve yazıların kalitesi yüksek ve renkleri canlıdır. Flu (Net olmayan) görüntü mevcut değildir. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kullanılmıştır.
2-Ön ve  arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi düşük ve renkler  cansızdır. Flu (Net olmayan) görüntü mevcuttur. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kesinlikle kullanılmamıştır.
3-Oyunun kısa olarak konusunun anlatıldığı, prodüktörlerinin ve diğer oyunları tanımlarının yapıldığı,  üretici firmanın başkaca ürünlerinin açıklandığı İngilizce, Türkçe veya başka dillerde yazılmış kitapçığı bulunmaktadır.
4-Korsan kopyalarda böyle bir kitapçı bulunmamaktadır.  Oyun kapağının resimli bölüm kısmı dışında kalan arka kısmı genelde beyaz ve boştur. Herhangi bir şekil veya ibare bulunmamaktadır.
5-Gerek kapak gerek kitapçık ve gerekse CD kapakları üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri ( Sony Computer Entertainment, Frontier Devolepments Ltd., Grolier Interactive, Play Station gibi) yazılıdır.
6-Gerek kapak gerek kitapçık ve gerekse CD kapakları üzerinde  lisans hakkı sahiplerinin isimleri bulunmamaktadır. Fakat nadir olarak bazı korsan üretimlerde bu isimlerin aynısı veya değiştirilmiş benzerlerine rastlanabilmektedir.
7-CD üzerinde oyunun ismi, lisans hakkı sahiplerinin  isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde filmin kapağındaki resim baskı olarak bulunmaktadır.
8-CD üzerinde oyunun ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde  uyarı yazısı ve genelde oyunun kapağındaki resim baskı olarak bulunmamaktadır. Bazı korsan oyun CD’lerinde fotokopi ile CD üzerine kağıttan etiket yapıştırılmaktadır. Bu CD’lerin üzerindekinin etiket olup baskı olmadığı çıplak göz ve el teması ile kolayca anlaşılabilmektedir. CD üzeri baskıyı haiz korsan kopyalara da bazen rastlanılmakla birlikte bu kopyalar yurt dışından yurda sokulan toplu basım tekniği ile üretilmiş, kopyalardır. Son yıllarda bu korsan kopyalara arkıt korsan ürünlerin çoğunun Türkiye’de üretilmesi nedeniyle rastlanılmamaktadır.
9-Oyun CD’leri bazen bir CD içerisine sığmadıklarından birden fazla CD’den oluşabilmektedirler. Birden fazla CD’yi içerin oyunlarda her zaman ikili, üçlü veya dörtlü CD kutusu kullanılmaktadır.
10-Birden fazla CD’yi içeren oyunlarda ikili veya üçlü CD kutusu içerisinde bir arada satılmaktadır. Bununla birlikte korsan nüshalarda yaygın olarak plastik haricinde CD boyutlarında jelatin olarak tabir olunan üst tarafı yapışkanlı naylon poşetler kullanılmaktadır.
11-Orijinal oyun CD’leri genelde gümüş baskı  denilen yöntemle toplu olarak üretilmiş olmakla birlikte CD’nin arka tarafında göbeğin kenarında oyunun lazer ile yazılmış ismi ve seri numarası bulunmaktadır.
12-Korsan oyun CD’lerinin kaydedilebilir kısmı genelde yeşil, mavimsi veya sarımtırak renktedir. Bu tip CD’ler toplu basım yöntemi ile değil işyeri veya evlerde bilgisayara bağlı CD yazıcılarla doldurulmaktadır. Ancak, zaman zaman gümüş renginde korsan baskı yapılmış korsan ürünlere de rastlanmakta olup,  bunlar genelde yurt dışında korsan olarak üretilen ve yurda  sokulan CD’lerdir.
13-Genel olarak oyun CD’leri için bandrol alınmakta olduğundan, çoğu bandrollüdür.
14-Bandrol bulunmamaktadır. Bandrol olsa bile (ki bu çok düşük bir ihtimaldir ve var olan da büyük bir ihtimalle sahtedir.) yukarıda sayılan özelliklere haiz bir CD ele geçirildiğinde ilgilisi hakkında işlem yapılmadan evvel incelemeye alınmalıdır.
15-Orijinal oyun CD’leri görüntüsü son derece temiz  ve sesi nettir. Oyun başında yapımcı şirketin tanıtım fragmanı yer alır. Takılma ve atlama yapmazlar. Görüntüde renk değişimi olmaz.
16- Korsan oyun CD’leri genelde orijinalinden birebir kayıt yapıldığı için ses ve görüntü kaliteleri orijinalinin aynı olabilmektedir. Fakat kullanılan materyalin ucuz ve düşük seviyede olması nedeniyle görüntü ve ses kalitesinde bozulmalar takılma ve atlamalar yaşanmaktadır. Bu duruma korsan oyun CD’ lerinin bir çok kez el değiştirmesi dolayısıyla çizilmiş olmaları da yol açabilmektedir. Görüntüde renk değişimleri görebilmek mümkündür.
]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/korsani-nasil-ayirt-edebilirsiniz.html/feed 0
Ha Korsan Kitap Sattınız Ha Esrar Eroin http://kirtasiyehaber.net/genel/ha-korsan-kitap-sattiniz-ha-esrar-eroin.html http://kirtasiyehaber.net/genel/ha-korsan-kitap-sattiniz-ha-esrar-eroin.html#comments Thu, 10 Nov 2011 13:48:08 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=167   [ Read More ]]]>

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap satışının gelirinin büyük bölümünün terör örgütlerine gittiği Emniyet yetkilileri tarafından belirtiliyor.Korsan Kitap satmak ile eroin, esrar satmak arasında bir fark olmadığı ortadadır.Azda olsa kırtasiyeciler arasında korsan kitap satışı yapan yerler olduğu biliniyor.Buradan uyarıyoruz korsan kitap satmak çok büyük suçtur.Cezası ağırdır.Bu vebali taşımak kolay değildir.

Korsan ve Kaçak Nedir?

İki kavramı birbirinden ayırmak gerekmektedir.

a) Kaçak yayın: Bir yayınevinin, aralarında bir sözleşme bulunan çevirmenden, yazardan veya eserin malî hak sahibinden izinsiz olarak bir eseri çoğaltmasına verilen isimdir. 3.000 adet basılacağı söylenen bir kitabın 10.000 adet basılması bu suça örnektir. Burada “Özel Hukuk” alanında sözleşme taraflarından birinin diğeri aleyhine sözleşme hükümlerini ihlal etmesi söz konusudur. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda hak sahibinin şahsî takibini gerektiren ihlaller kapsamında ele alınmıştır.

b) Korsan yayın: Yayıncılık alanında korsan yayın, bir eserin, sahibinden ve basım haklarını devrettiği yayınevinden izinsiz olarak çoğaltılmasıdır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki düzenlemelere göre “Kamu Hukuku” alanında değerlendirilmiştir. Hem yayınevinin, hem çevirmenin, yazarın ya da malî hak sahibinin hem de devletin hakları gasp edilmektedir. Korsan yayın dört şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Tıpkı basım: Bir yayınevinin bastığı bir kitabın bir benzerinin izinsiz olarak çoğaltılması söz konusudur. Burada kitabın kapağı ve içindeki bütün bilgiler orijinalinin aynıdır. En çok rastladığımız yöntemdir. Sokakta satılan kitapların büyük bir çoğunluğu böyledir.

Başka yayınevi adı altında: Bu yöntemde, yayın hakları bir yayınevine ait olan bir eserin varolan başka bir yayınevi tarafından basılması söz konusudur. Genellikle korsan baskıyı yapan yayınevi kendi sayfa düzenini, kapak tasarımını ve kendi adını kullanır.

Fotokopi yoluyla: Özellikle ders kitapları ve referans kitapların korsan yayını bu yolla gerçekleşir. Daha çok üniversitelerin etrafında ve bazen de içinde bulunan fotokopi dükkânları ders kitaplarını ve yardımcı kitapları korsan olarak çoğaltırlar. Tekniğinin farklı olması dışında, tıpkı basımdan hiçbir farkı yoktur.

İnternet yoluyla: Yaygınlığı son zamanlarda giderek artan bir yöntemdir. Bazı internet siteleri ücretsiz ya da küçük bir ücret karşılığında, yayın hakları kendilerinde olmayan kitapları okumanıza izin verirler.

Cezalar

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre yasal olarak üretilmiş ve bandrollü de olsa her tür kitabın yol, meydan, pazar, kaldırım, iskele, köprü ve benzeri yerlerde satışı yasaktır.

Bu yerlerde yasal ve bandrollü kitap satanlara 3 milyar TL. idarî para cezası verilecektir. Aynı yerlerde bandrolsüz ve korsan kitap satanlara 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya 5 milyar TL.’ndan 50 milyar TL.’na kadar ağır para cezası veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisi birden verilir. Ayrıca, yasal hak sahibinin tazminat davası açma hakkı vardır.

Herhangi bir biçimde yetkilileri yanıltarak bandrol alan, bandrolleri amacı dışında kullanan kişiler hakkında, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis veya 20 milyar TL.’ndan 200 milyar TL.’na kadar ağır para cezası veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisi birden verilir.

Sahte bandrol imal eden, kullanan, sahte bandrolden ticarî menfaat sağlayan kişiler hakkında, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis veya 50 milyar TL.’ndan 250 milyar TL.’na kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisi birden verilir.

Korsan yayın satanları ihbar etmek için belediye zabıtası, polis ve jandarmaya ve Meslek Birliğimize başvurulabilir.

Sayılan suçları kasten işleyenler hakkında suçüstü hükümleri uygulanır ve şahsî dava takibi gerekmeksizin kamu davası açılır.

Korsan Yayın Suçunu Takiple Sorumlu Yetkililer Kimdir?

Kanuna göre, yetki alanlarına göre belediye zabıtası, işgaliye karşılığı dahi olsa, sokakta kitap satışına izin veremez ve açılmış olan tezgâhları da toplar.

Polis ve jandarma kuvvetleri de gördüğü yerde korsan yayın satışına müdahale etmekle yetkili ve sorumludur. Her iki durumda da zanlılar ve kitaplar toplanarak yasal kovuşturma için Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilir.

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/ha-korsan-kitap-sattiniz-ha-esrar-eroin.html/feed 1
Korsan Kitap Gelirleri Terör Örgütlerine Gidiyor http://kirtasiyehaber.net/inceleme/korsan-kitap-gelirleri-teror-orgutlerine-gidiyor.html http://kirtasiyehaber.net/inceleme/korsan-kitap-gelirleri-teror-orgutlerine-gidiyor.html#respond Mon, 07 Nov 2011 00:25:04 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=163

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap satışının gelirinin büyük bölümünün terör örgütlerine gittiği Emniyet yetkilileri tarafından belirtiliyor.

Sırf ucuz diye baskı kalitesi düşük korsan kitap alanlar terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürdüklerinin farkında bile değiller.

]]>
http://kirtasiyehaber.net/inceleme/korsan-kitap-gelirleri-teror-orgutlerine-gidiyor.html/feed 0
KORSAN KİTAP ALANLAR BU GERÇEĞİ BİLİYOR MU? http://kirtasiyehaber.net/genel/korsan-kitap-alanlar-bu-gercegi-biliyor-mu.html http://kirtasiyehaber.net/genel/korsan-kitap-alanlar-bu-gercegi-biliyor-mu.html#respond Mon, 07 Nov 2011 00:17:58 +0000 http://kirtasiyehaber.net/?p=159   [ Read More ]]]>

Yaşadığımız bu çağda, gelişen teknolojiler ile fikir ve düşüncelerin giderek daha değer kazanması, fikri yaratımın çeşitlenmesini ve toplumlar üzerindeki etkisinin de güçlenmesini sağlamıştır. Sabah kalktığınızda kapınızın önünde bulduğunuz gazete, açtığınız televizyondan salonunuza taşan müzik, internette oynadığınız oyunlar, her bir ürün veya faaliyet “fikri hakların” konusu öncelikle. Sevdiğiniz köşe yazarı, aynı zamanda eser sahibi. Ya da şu program aralarında “onun gücü, bunun gücü” diye ünleyen reklam cıngılı, üzerinde bir sürü hak sahibi var. Peki, bir zamanlar kapatılmasınlar diye uğruna siyah kurdelelerle dolaştığınız radyoların da hak sahibi olduğunu biliyor musunuz, sırf size sağladıkları iletimden dolayı?

Temelini fikri yaratım ve sanatsal aktivitelerin oluşturduğu bu faaliyetlerin hepsi aynı zamanda ticarete de konu edildiğinden, yazarlardan oyunculara, radyo-televizyonlardan internet servis sağlayıcılarına kadar pek çok kişi ve sektörün rol aldığı, ülkeler açısından da hatırı sayılır bir kalem kabul edilen büyük bir ekonomi söz konusu artık günümüzde. Zira bu yaratımlardan faydalanmak veya bunlardan kazanım elde etmek fikrin ve sanatın maddi bir değere endekslenmesini gerektiriyor. Gelir-gider, alım-satım gibi işlemlerden pay sahibi olmak isteyenlerse çeşitli şekillerde en yüksek faydayı elde etmek istiyorlar.

Korsan ya da izinsiz çoğaltımlar da temel olarak bu isteğin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bir tarafta entellektüel yaratımlardan olabildiğince çok ve anında yararlanmak isteyen ama bunun gerektirdiği bütçeyi ayırmayan veya ayıramayan kullanıcılar, diğer tarafta da fikri bir ürün için gerekli hiçbir altyapı veya yatırım yapmaksızın kısa yoldan mümkün olduğunca çok para kazanmak isteyen sağlayıcılar, yasadışı ve büyüklüğü neredeyse yasal olana denk bir ekonomi yaratıyorlar.

Bu yasadışı faaliyet, diğerlerinden daha hoş görülüyor ya da daha az tepki çekiyor toplumda. Çoğunlukla bir suçtan ziyade, bir kusur veya yapılmaması gereken -ama işte yapılan- bir davranış gibi addediliyor. Bunun birkaç sebebi var.

Öncelikle, bu suçu işleyenler bakımından konuya yaklaşıldığında; korsan çoğaltım veya satışlar, diğer suçlara (gasp, silah veya uyuşturucu kaçakçılığı vb.) göre pek çok açıdan (takip, yakalanma veya cezalandırılma vb.) daha az riskli kabul ediliyor. İşsizlik, geçim zorlukları ve ekonomik kriz de bu suça yönelimde etkin hususlar. Ayrıca, gelişen teknolojiler sayesinde çoğaltım tekniklerinin kolaylaşması ve çabuklaşmasıyla katlanılan zahmete göre, kazancın yüksek ve kolay olması da önemli avantajlar sağlıyor, bu kişilere. Üstelik bir de kültür hizmeti veriyorlarmış muamelesi görebiliyorlar.

Kullanıcılar açısından ise öne sürülen en önemli mazeret, kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi ekonomik sebepler. Fiyatların yüksek olması veya bütçe yetersizlikleri, kültürel üretimlerden mümkün olduğunca yararlanmak ve kişisel gelişim bu mazeretin alt başlıkları.

Gerçekte ise, korsan çoğaltım ve kullanım ilk önce ülke ekonomisini vuruyor. Tezgâhtan satın alınan her bir korsan CD; telif hakları ve ücretleri verilmiş, vergisi ödenmiş bir nüshanın ticari dolaşımdan çekilmesi demek aslında. Sokaktaki her bir kitap, yasal çalışan bir yayınevinin gelirlerinde azalma, istihdamında eksilme etkenlerinden.

Arada sırada tezgâhın birinden aldığınız bir kitap veya üç-beş CD’nin bu tür yıkıcı etkileri olduğuna inanmayabilir ya da yazılanları abartılı bulabilirsiniz. O halde birkaç örnek verelim.

Türkiye Yayıncılar Birliğinin 2009 yılı sektör verilerine göre; geçen yıl 31.414 çeşit kitap yayınlanmış, bu kitaplar için satın alınan bandrol sayıları ve Milli Eğitim Bakanlığınca ilk ve orta öğretim öğrencilerine ücretsiz dağıtılan ders kitapları baz alındığında, yasal üretilmiş kitap sayısı 353.599.457 (bu rakama bandrol zorunluluğu olmayan ve yaklaşık 50 milyon civarında olduğu düşünülen çocuk kitapları ve yardımcı kitaplar dahil edilmemiş).

Öte yandan, Türkiye’de yayıncılık sektöründeki korsan oranı % 60 kadar tahmin edildiğinden, piyasadaki korsan kitap sayısı basitçe 200 milyon civarında hesaplanıyor.

Özlem Pekcan
Odatv.com

]]>
http://kirtasiyehaber.net/genel/korsan-kitap-alanlar-bu-gercegi-biliyor-mu.html/feed 0