KIRTASİYE HABER

Türkiye'nin ilk kırtasiye haber sitesi

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap satışının gelirinin büyük bölümünün terör örgütlerine gittiği Emniyet yetkilileri tarafından belirtiliyor.Korsan Kitap satmak ile eroin, esrar satmak arasında bir fark olmadığı ortadadır.Azda olsa kırtasiyeciler arasında korsan kitap satışı yapan yerler olduğu biliniyor.Buradan uyarıyoruz korsan kitap satmak çok büyük suçtur.Cezası ağırdır.Bu vebali taşımak kolay değildir.

Korsan ve Kaçak Nedir?

İki kavramı birbirinden ayırmak gerekmektedir.

a) Kaçak yayın: Bir yayınevinin, aralarında bir sözleşme bulunan çevirmenden, yazardan veya eserin malî hak sahibinden izinsiz olarak bir eseri çoğaltmasına verilen isimdir. 3.000 adet basılacağı söylenen bir kitabın 10.000 adet basılması bu suça örnektir. Burada “Özel Hukuk” alanında sözleşme taraflarından birinin diğeri aleyhine sözleşme hükümlerini ihlal etmesi söz konusudur. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda hak sahibinin şahsî takibini gerektiren ihlaller kapsamında ele alınmıştır.

b) Korsan yayın: Yayıncılık alanında korsan yayın, bir eserin, sahibinden ve basım haklarını devrettiği yayınevinden izinsiz olarak çoğaltılmasıdır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki düzenlemelere göre “Kamu Hukuku” alanında değerlendirilmiştir. Hem yayınevinin, hem çevirmenin, yazarın ya da malî hak sahibinin hem de devletin hakları gasp edilmektedir. Korsan yayın dört şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Tıpkı basım: Bir yayınevinin bastığı bir kitabın bir benzerinin izinsiz olarak çoğaltılması söz konusudur. Burada kitabın kapağı ve içindeki bütün bilgiler orijinalinin aynıdır. En çok rastladığımız yöntemdir. Sokakta satılan kitapların büyük bir çoğunluğu böyledir.

Başka yayınevi adı altında: Bu yöntemde, yayın hakları bir yayınevine ait olan bir eserin varolan başka bir yayınevi tarafından basılması söz konusudur. Genellikle korsan baskıyı yapan yayınevi kendi sayfa düzenini, kapak tasarımını ve kendi adını kullanır.

Fotokopi yoluyla: Özellikle ders kitapları ve referans kitapların korsan yayını bu yolla gerçekleşir. Daha çok üniversitelerin etrafında ve bazen de içinde bulunan fotokopi dükkânları ders kitaplarını ve yardımcı kitapları korsan olarak çoğaltırlar. Tekniğinin farklı olması dışında, tıpkı basımdan hiçbir farkı yoktur.

İnternet yoluyla: Yaygınlığı son zamanlarda giderek artan bir yöntemdir. Bazı internet siteleri ücretsiz ya da küçük bir ücret karşılığında, yayın hakları kendilerinde olmayan kitapları okumanıza izin verirler.

Cezalar

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre yasal olarak üretilmiş ve bandrollü de olsa her tür kitabın yol, meydan, pazar, kaldırım, iskele, köprü ve benzeri yerlerde satışı yasaktır.

Bu yerlerde yasal ve bandrollü kitap satanlara 3 milyar TL. idarî para cezası verilecektir. Aynı yerlerde bandrolsüz ve korsan kitap satanlara 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya 5 milyar TL.’ndan 50 milyar TL.’na kadar ağır para cezası veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisi birden verilir. Ayrıca, yasal hak sahibinin tazminat davası açma hakkı vardır.

Herhangi bir biçimde yetkilileri yanıltarak bandrol alan, bandrolleri amacı dışında kullanan kişiler hakkında, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis veya 20 milyar TL.’ndan 200 milyar TL.’na kadar ağır para cezası veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisi birden verilir.

Sahte bandrol imal eden, kullanan, sahte bandrolden ticarî menfaat sağlayan kişiler hakkında, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis veya 50 milyar TL.’ndan 250 milyar TL.’na kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisi birden verilir.

Korsan yayın satanları ihbar etmek için belediye zabıtası, polis ve jandarmaya ve Meslek Birliğimize başvurulabilir.

Sayılan suçları kasten işleyenler hakkında suçüstü hükümleri uygulanır ve şahsî dava takibi gerekmeksizin kamu davası açılır.

Korsan Yayın Suçunu Takiple Sorumlu Yetkililer Kimdir?

Kanuna göre, yetki alanlarına göre belediye zabıtası, işgaliye karşılığı dahi olsa, sokakta kitap satışına izin veremez ve açılmış olan tezgâhları da toplar.

Polis ve jandarma kuvvetleri de gördüğü yerde korsan yayın satışına müdahale etmekle yetkili ve sorumludur. Her iki durumda da zanlılar ve kitaplar toplanarak yasal kovuşturma için Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilir.

Categories: Genel, İnceleme, Sektörel

One Response so far.

 1. Orhan SELIŞIK diyor ki:

  Başlık,çok doğru.Kitap okumanın hemen hemen hiç denecek kadar az olduğu ülkemizde,rant’ın yasal olmayan zeminlerde olduğu yadsınamaz.Kitap okumayı çok sevdiğini ama Kitaba verecek bir kaç kuruşu olmadığını söyleyenlerin,bu konuda çeşitli bahaneler üretenlerin ,yaşamlarına bakınca ürettikleri mazeretlerin hiç de doğru olmadığını görüyoruz.
  Kitap okuma alışkanlığını sağlayabilmek için kitap alma ya parası olmadığını ama okumayı sevdiğini söyleyen arkadaşlara yardımcı olalım. Okuduğumuz kitapları kitaplığımızda saklayacağımıza onlarla paylaşalım ,bu fikir yayınevleri tarafından veya kitap satıcıları yönünden belki hoş karşılanmayabilir ama günün birinde o arkadaşlarında bir kitap alıcısı olabilecekleri ihtimalinide göz ardı etmeyelim.
  ” Bir Ülkede ne kadar çok kitap okunuyorsa,suç işleme oranıda o kadar az olur ” Hapishaneler yerine kitap okunma evleri,Kütüphaneler açılsa fema mı olur ?.
  Tüm kitap kurtlarına sevgi ve selamlarımla.
  Saygılar.
Popüler Yazılar

Kitap Bayiliği ve Yanlış Yayınevi Po

KIRTASİYELERİN GÖREVİ SATIŞ MI PAZARLAMA MI? Son yıllarda yayınevleri artık bayilik ...

yenilenme

Yenilenmenin 7 Altın Kuralı

  İşe parlak bir fikirle başlayıp büyük bir emekle geliştiren… Ama ...

suratyayin

Sürat Basım Yayın Bayileri İle Onlin

Sürat basım yayın kırtasiyeler için geliştirdiği bir program ile artık ...

Sınav Yayıncılığı Üzerine Genel D

Giriş Bu yazının amacı sınav yayıncılığının kimler tarafından yapıldığına ...

besiktas-ta-korsan-cd-ve-kitap-baskini-2978895_o

Ha Korsan Kitap Sattınız Ha Esrar Eroi

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap ...

Fırsat Köşesi