KIRTASİYE HABER

Türkiye'nin ilk kırtasiye haber sitesi

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter

 

Ucuz ve markasız kırtasiye ürünlerindeki kanserojen maddeler çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkiliyor.Bu riskler göz önüne alınarak yapılan araştırmalarda;

Kurşun kalem, silgi, matara ve beslenme çantalarında plastiğin yumuşatılmasında kullanılan fitalat bileşenlerine rastlandı.
Yapıştırıcılarda, tekstilde buruşmayı engelleyen ve su geçirmezlik özelliği kazandıran formaldehit maddesi saptandı. Bu ciltte alerjik reaksiyonlara, göz ve solunum yolunda tahrişe neden olabiliyor.
En fazla riski, yiyeceklerin temas ettiği beslenme çantaları oluşturuyor. Bu çantaların iç yüzeylerinde yapılan analizlerde, tamamının fitalat içerdiği ortaya çıktı.

Tekstilde yasak kırtasiyede serbest

KANSOREJEN etkisi yüzünden azo boyar maddelerin üretimi ve kullanımı 1995 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yasaklandı. Ancak kullanımı yasak olan eşya tanımı incelendiğinde bu ürünlerin sadece deri, tekstil ve hazır giyim ürünlerini kapsadığı görülüyor. Çocukların kullandığı kalem, silgi, matara, suluboya, beslenme kabı, oyun hamuru gibi ürünler kapsam dışı kalıyor. Bu da, azo boyar maddesinin kırtasiye ürünlerinde kullanımına neden oluyor.

Hangi kimyasal ne amaçla kullanılıyor

Azo boyar: Başta tekstil olmak üzere kağıt, plastik ve kozmetik gibi pek çok endüstri ürününde renklendirici
olarak kullanılan boyaların içeriğinde bulunan bu maddelerin kansorojen etkisi bulunuyor.

Fitalat: Plastiğin yumuşatıl-masında kullanılan kimyasal madde. Cinsel gelişim problemleri, hormon yapısı, metebolizma ve büyüme düzensizlikleri gibi etkilere yol açıyor.

Formaldehit: Ürünün buruşmasını ve su geçirmesini engellemek amacıyla kullanılıyor. Yüksek miktarda kullanıldığında ciltte allerjik reaksiyonlara, gözlerde ve solunum yolunda tahrişe sebep oluyor.

Peki plastik ürünlerde tehlikeli ürünleri nasıl anlarız ?

Bu sorumuzun cevabını Çengelköy Ata Ofis Kırtasiye sahibi Huzur Kandemir yanıtladı.

“Plastik ürünlerin altında o ürünün yapıldığı plastik maddesini belirten numaralar yer alır. Bu numaralar aşağıda ki resimdeki gibidir;

Burada kırtasiyecilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, ürünlerin altındaki numaranın 5 olmasıdır. Bu rakam o üründeki plastik maddenin gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde içermediğini gösterir. Bu numarayı taşıyan ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.Güvenlidir

Peki ama bu numaralar ne anlama geliyor?

“Bu numaralar o plastik ürünün ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu gösteriyor.Bu numaraların açıklamalarına bir göz atalım”

1. PETE veya PET

PETE veya PET Polyethylene Terephthalate’in kısaltmasıdır. Çok yumuşak, şeffaf ve gıdalarda TEK KULLANIM İÇİN güvenli olduğu kabul edilir. Çoğu su, meşrubat ve diğer içecek şişeleri bu malzemeden imal edilir. Dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. İçinde bulunan gıda maddesine herhangi bir zararlı madde sızdırmaz. Ancak tekrar kullanım için yeterince temizlenemez ve tekrar kullanıldığında zararlı bakteriler ürer. Bu yüzden PET şişeleri tekrar tekrar kullanma alışkanlığını bırakmamız yararımıza olur.

2. HDPE

HDPE High-Density Polyethylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. BPA içermez. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

3. V veya PVC

PVC Polyvinyl Chloride’in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanılmamalıdır. İçindeki zararlı maddeleri gıdalara sızdırır.

4. LDPE

LDPE Low-Density Polyethylene (Düşük Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltmasıdır. Bu malzeme de HDPE gibi gıdalarla birlikte kullanılabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

5. PP veya PE

PE Polietilen’in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. 2 ve 4 numara bu maddenin düğük ve yüksek yoğunluklu halidir. İçinde barındırdığı gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

6. PS

PS Polystyrene’in kısaltmasıdır.  Bu malzeme, Benzen denen bir maddeden imal edilir. Benzen, insan için kanserojen bir madde olarak bilinir. Bu maddeyi içeren ürünler sağlığımız için tehlikelidir.

7. DİĞER

7 numara belirli bir tür malzemenin numarası değildir. İlk 6 tür haricindeki malzemeler anlamına gelir. Genellikle BPA denen zararlı maddeyi içerirler. Bir ürünün  üzerinde 7 işareti varsa, cam gibi parlak ve sertse, büyük ihtimalle BPA içeriyordur ve güvenli değildir.

Peki tüketici ne yapmalı?

Mutlaka pazar ve sergilerden suluk, beslenme ve kırtasiye ürünleri alınmamalıdır. Kırtasiyeler artık kanserojen madde bulunduran ürünlere raflarında yer vermemektedirler. O yüzden bu ürünler sergi ve pazarlarda satılmaktadır.Tüketicinin yapması gereken şey çocuklarının sağlığı için güvendiği kırtasiyelerden alışveriş yapmaktır.

 

 

Categories: Genel, İnceleme, SektörelPopüler Yazılar

Kitap Bayiliği ve Yanlış Yayınevi Po

KIRTASİYELERİN GÖREVİ SATIŞ MI PAZARLAMA MI? Son yıllarda yayınevleri artık bayilik ...

yenilenme

Yenilenmenin 7 Altın Kuralı

  İşe parlak bir fikirle başlayıp büyük bir emekle geliştiren… Ama ...

suratyayin

Sürat Basım Yayın Bayileri İle Onlin

Sürat basım yayın kırtasiyeler için geliştirdiği bir program ile artık ...

Sınav Yayıncılığı Üzerine Genel D

Giriş Bu yazının amacı sınav yayıncılığının kimler tarafından yapıldığına ...

besiktas-ta-korsan-cd-ve-kitap-baskini-2978895_o

Ha Korsan Kitap Sattınız Ha Esrar Eroi

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap ...

Fırsat Köşesi