KIRTASİYE HABER

Türkiye'nin ilk kırtasiye haber sitesi

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter

 

İşe parlak bir fikirle başlayıp büyük bir emekle geliştiren… Ama durmanın ölmek, yenilenmeye ara vermenin yarışı kaybetmek anlamına geldiğini bilen tüm girişimcilerin dikkate alması gereken altın kurallar var.

Bir girişimci olmanın en büyük zorluğu hem işin sahibi olmak, hem de her türlü değişimi yönetmektir. Birçok girişim, küçük çapta bir iş olarak başlar ve büyük ölçüde işin sahibinin yetenekleriyle gelişir. Ancak işler biraz büyüdüğünde daha ileriye gitmek için tek bir kişinin yeteneklerinden çok daha fazlasına ihtiyaç duyulur. Özellikle işe parlak bir fikirle başlayan, bu işi büyük bir emekle geliştiren ve durmanın ölmek olduğunun farkında olan girişimcilerin dikkate alması gereken kurallar var.

1-Kendi fikirlerinizden farklı fikirler arayın

Fikir üretmenin kendi görevi olduğuna inanmış bir girişimcinin bu işi kendi şirketinde çalışan bir yöneticiye bırakması oldukça zordur. Girişimciler çoğunlukla işlerini bir başkasının, hele hele bir yöneticinin kendilerinden daha iyi bilmesinin, anlamasının veya hissetmesinin mümkün olmadığını düşünürler. Bu yüzden bir başkasınn fikrine teslim olmayı kolay kolay kabullenemezler. Oysa yenilikleri tasarlamanın en temel kurallarından biri, yaratıcılıpa sonuna kadar açık olmaktır. Bu yüzden eğer bir girişimciyseniz şirketinizdeki yöneticilerinizin ve çalışanlarınızın fikirlerini alabileceğiniz bir ortam yaratın. Düşünmenin sadece sizin işiniz olmadığını çalışanlarınıza öğretin.

2-Fikirlerinizi eleştiriye açın

Bir iş sahibinin sürekli yeni fikirleri vardır. Bunların bir kısmı gerçekten iyi fikirlerdir ve o güne kadar işin büyümesinin ardında da zaten hep bu tip iyi fikirler olmuştur. Ancak herkes çok iyi bilir ki tüm fikirler işe yaramaz. Şirketi yanlış yatırımların olası risklerinden veya acele alınmş kararların geri dönülmez hasarından korunmanın en iyi yollarından, bu fikirleri test etmektir. Girişimcilerin de yeni fikirlerini güvendikleri bir grup yönetici ile test etmenin sonsuz yararı olacaktır. Bunun içinse patronun fikirleri hakkında gerçekten yansız olarak değerlendirme yapabilecek yöneticilere ihtiyaç vardır. Bu yüzden şirketinizdeki yöneticilere fikirlerinizi sonuna kadar eleştirebilme hakkı verin.

3-Kalitesi sizinle yarışacak bir ekip kurun

Yukarıdaki ilk iki maddeyi yapabilmek için, kaliteli insan kaynağına ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden, kendinize olduğu kadar, şirketiniz için çalışan yöneticilerinizin kalitesi içinde yatırım yapın. Az ama öz bir ekibe sahip olmak, kalabalık ama düşük profilli bir ekiple çalışmaktan çok daha fazlasını kazandırır.

4-Yeni fikirleri geliştirip tartışabileceğiniz süreçler tasarlayın

Yeni fikirlerin bir çoğu zamansız gelir. Ancak bu durum daha çok patron için geçerlidir. Eğer yeni fikir geliştirmek, çalışanlarınızın işinin bir parçası değilse onlardan parlak fikirler beklemek gerçek dışı olur. Bu yüzden yeni fikir üretmek ve daha da önemlisi bunları değerlendirmek için çalışma grupları ve değerlendirme süreçleri tasarlayın.

5-Yöneticilerinizle hedeflerinizi ve hayallerinizi paylaşın

Amaçsız fikirler çoğunlukla işe yaramaz. Fikirler eğer bir hedefin, bir hayalin veya bir stratejinin parçalarıysa değerlidirler. Yöneticilerinizden yeni parlak fikirlerle gelmelerini istiyorsanız onları hayallerinizle yüreklendirin. Sizinle benzer heyecanı paylaşan bir grp insanın daha olması, çalışma rtamındaki havayı da daha olumlu hale getirecektir.

6-Yenilik konusunda kararlı ve tutkulu olun

İyi niyetlerle başlayan bir çok iyi uygulama, arkasında yeterli irade ve kararlılık olmadığı için zaman içinde yok olur. Yenilik vazgeçebileceğiniz bir şey değildir. Bu yüzden yeni fikirler yaratmak, bunları değerlendirmek ve hayata geçirmek için tasarlanmış her süeç veya program, sizin kararlılığınıza ve desteğinize muhtaçtır. İşin peşini bırakmayın.

7-Denemeye açık olun

İyi bir fikir yakalayabilmenin yolu, her türlü fikir konusunda açık fikirli olmaktan geçer. Hiç bir fikre önyargıyla yaklaşmayın. Bazı fikirler geliştirilmeye ihtiyaç duyar ve bunların arasından bazıları gerçekten parlak fikirlere dönüşebilir. Bu yüzden hem değerlendirme sürecinde hem de uygulamada biraz risk almaya açık olmak gerekir. Zaten bir girişimci olmanın ilk şartıda bu değilmidir?

Kaynak: Fikir Avcısı

Categories: Gelişim, Genel

2 Responses so far.

 1. metin diyor ki:

  faydalı bilgiler
  teşekkur ederiz

  sitenize nasıl üye olunur…

 2. külhan beyi diyor ki:

  çok teşekkkür ederirim arkadaş fikrini paylaştıgın için çok önemli ve hakiki tespitler yapmışsın
Popüler Yazılar

Kitap Bayiliği ve Yanlış Yayınevi Po

KIRTASİYELERİN GÖREVİ SATIŞ MI PAZARLAMA MI? Son yıllarda yayınevleri artık bayilik ...

yenilenme

Yenilenmenin 7 Altın Kuralı

  İşe parlak bir fikirle başlayıp büyük bir emekle geliştiren… Ama ...

suratyayin

Sürat Basım Yayın Bayileri İle Onlin

Sürat basım yayın kırtasiyeler için geliştirdiği bir program ile artık ...

Sınav Yayıncılığı Üzerine Genel D

Giriş Bu yazının amacı sınav yayıncılığının kimler tarafından yapıldığına ...

besiktas-ta-korsan-cd-ve-kitap-baskini-2978895_o

Ha Korsan Kitap Sattınız Ha Esrar Eroi

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap ...

Fırsat Köşesi