KIRTASİYE HABER

Türkiye'nin ilk kırtasiye haber sitesi

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter

KIRTASİYELERİN GÖREVİ SATIŞ MI PAZARLAMA MI?

Son yıllarda yayınevleri artık bayilik sistemini kullanıyorlar.Bazı yayınevleri artık kitaplarını sadece bayiler üzerinden satıyorlar.Bayilerin görevi bu aşamada;

Yayınevinin kitaplarının tanıtım ve pazarlamasını üstlenmek

Kitapları tedarik etmek ve dağıtımını yapmak

KİMLER BAYİLİK SİSTEMİNE GEÇİYOR

Kısa sürede satış cirosunu artırmak isteyen yayınevleri.

Tanıtım ve pazarlama ekiplerini kuramamış yayınevleri.

BAYİLİK SİSTEMİNİ KAVRAYAMAYAN BAYİLER

Bu bayiler tanıtımını yaptıkları kitapların satışını da kendileri yapmak isterler.Diğer kırtasiyelere zorluk çıkartırlar.Kitap vermek istemezler.Kitap verseler bile çok düşük iskonto yaparlar.Kraldan daha kralcıdırlar.

BAYİLİK SİSTEMİNİN GELECEĞİ

Bayilik sistemi ilk başta vergi levhası olmayan kişiler tarafından yapıldı.Şimdilerde kırtasiyelere doğru kayıyor.Gelecekte sadece kitap bayiliği ve dağıtımı yapan firmalar tarafından yapılacaktır.

BAYİLİK SİSTEMİNİN SONUÇLARI

Kırtasiyeler artık raflarında her yayınevinin kitaplarını bulunduramayacaklardır.

İstenen bir kitap yerine bayilik sistemine geçmemiş yayınevlerinin kitaplarını önerecekler ve yeni yayınevlerinin doğmasına yardımcı olacaklardır.

Bayilik sistemine geçmiş yayınevlerinin kitapları daha az bulunabilir olacak, müşteri kitaba daha zor ulaşacaktır.

Bayilik sistemine geçmiş çoğu yayınevi dağıtım yollarında sorunlarla karşılaşacaklar, ilk başta büyüme yaşasalarda sonraki yıllarda küçülme yaşayacaklardır.

Yüzlerce yayınevinin bayilik sistemine geçmesi ile pazar payı küçülecektir.Satış yapmak zorlaşacak ve çoğu yayınevi bayilik sistemini kaldıracaktır.

PEKİ BAYİLİK SİSTEMİ NASIL OLMALI?

Bayilik sistemi her satıcının kitaba ulaşmasına olanak sağlayacak şekilde olmalıdır.Bunun birkaç yolu var;

Bayi olmayan bir kırtasiyeci kitabını ister bayiden ister ise yayınevinden direkt alabilmelidir.

Bunu sağlamak yayınevinin işi olup, bayisine %50 iskonto yapıyorsa kırtasiyeye bayinin yaptığı iskonto ile kitap verebilmelidir.Bu oran genelde % 35 iskonto anlamına gelmektedir.Böylece bayilik almış kırtasiyeci korunurken bayilik sistemi dışında duran kırtasiyelerde korunmuş olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde kitap piyasasına 4-5 yıl önce girmiş bir yayınevi sahibi ile görüştüm.Kitaplarını yayınevinden % kaç iskonto ile alabileceğimi sordum.Verdiği yanıt ilginçti;

-Kitapları sizin bölgeye bakan bayiden alabilirsin.Ama % kaç iskonto yapar orasına karışmıyoruz.İster %40 yapar isterse de %10 yapar.Onun keyfine kalmış yani…

Sizin kırtasiyecilere karşı bir sorumluluğunuz yok mu diye sorduğumda;

-Bizim sorumluluğumuz bayilerimize var.Onlar bayi olunca 6 haneli bir çek alıyoruz.Ondan sonra ne yaparlarsa yapsınlar.Bizi ilgilendirmez.

Sonuç olarak 1.sınıf zümresine o yayınevinin eğitim setleri yerine başka bir yayınevinin setlerini önerdik.O yayınevinin satış politikasını öğretmenlere anlattık ve onlarda tepki gösterdiler.Yayınevi hakkında olumsuz bir intiba edindiler.

Ne olursa olsun kırtasiyeler ve yayınevleri arasında bu çekişme yıllarca sürecektir.Kırtasiyeler örgütlenemedikleri müddetce bayi, alt bayi, üst bayi olarak yayınevlerinin oyuncağı olacaklardır.

Bu yazı ATA OFİS KIRTASİYE sahiplerinden Huzur Kandemir tarafından kaleme alınmıştır.

huzurkandemir@gmail.com

Categories: İnceleme

3 Responses so far.

 1. adem gündoğdu diyor ki:

  kırtsiyemi yeniden diziyorum kırtasiyenin iç dizaynı nasıl olmalı

 2. emre diyor ki:

  o zaman benim tanıttığım kitabı daha doğrusu peşinden koştuğum kitabı herkes satacak.nasıl olacak.aynı iskonto olmasa bile benim söylediğim fiyata da satar mı satar adam.

 3. yavuz çetinkaya diyor ki:

  KİTAP BAYİLİĞİ Mİ, YOKSA KİTAP AĞALIĞI MI?

  2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ERTELEMEYLE, TATİLLE, BAYRAMLA VE ÜLKENİN BİR ÇOK SORUNUYLA BİRLİKTE BAŞLADI. ZİNCİR MAĞAZALAR, MARKETLER, BAKKALLAR, KASAPLAR, JAPON PAZARLARI, ÇİN MAHALLELERİ, YERLİLER, YABANCILAR, PAZARCILAR, ÖĞRETMENLER KISACASI TÜM MEMLEKET 10-15 GÜNLÜĞÜNE KIRTASİYECİ OLDU, TÜCCAR OLDU. BAZI İTHALATÇI FİRMALAR; UZANTILARI, TAŞERONLARI ARACILIĞIYLA KOLEJLERE, ANAOKULLARINA MAL SATTILAR. TOPTANCILAR PERAKENDECİ OLDU, İTHALATÇILAR TOPTANCI OLDU, PERAKENDECİ OLDU. KİMİN NE OLDUĞU,NE İŞ YAPTIĞI BELLİ DEĞİL. KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE BELLİ DEĞİL. SAPLA SAMAN BİRBİRİNE KARIŞTI. TİCARETİN ETİĞİ, KURAL KAİDESİ AHLAKI KALMADI. TEK GEÇERLİ OLAN KURAL DAHA ÇOK MAL SATMAK. SATMAK SATMAK YİNE SATMAK.
  PERAKENDECİ KIRTASİYECİ YIL BOYU SEZONU BEKLEYE DURSUN İŞİN KAYMAĞINI KIRTASİYECİ DIŞINDA HERKES YESİN,KIRTASİYECİ DE İŞİN ANGARYASIYLA VE KIRINTILARIYLA UĞRAŞSIN
  KIRTASİYE SEKTÖRÜ HAREKETLİ,ÜRETKEN VE TÜKETİMİ ÇOK OLAN BİR SEKTÖR VE FAKAT BİR O KADAR DA SUİSTİMAL EDİLEN, GASPA UĞRAYAN, HİLENİN-ENTRİKANIN, YALANIN- DOLANIN VE RÜŞVETİN BOL OLDUĞU BİR SEKTÖR. BÜYÜK PARALAR DÖNER DOLAŞIR AYNI CEPLERE AYNI KASALARA DOLAR- TAŞAR.
  KRONİK SORUNLARDAN BİR TANESİ DE KİTAP SORUNUDUR. ÖZELLİKLE HÜKÜMETİN KİTAP DAĞITIMINA BAŞLAMASINDAN VE SON YILLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN YAYGINLAŞMASINDAN SONRA YAYINCILAR VE ONLARIN UZANTILARI, KENDİLERİNE YENİ BİR RANT, YENİ BİR GELİR KAPISI-KAYNAĞI YARATMAYA BAŞLADILAR. BUNUN ADINA DA KİTAP BAYİLİĞİ, KİTAP ÇALIŞMASI DEDİLER.
  NEDİR KİTAP BAYİLİĞİ?
  YAYINEVLERİ ÖZELLİKLE OKUL ÖNCESİ MİNİKLERE YÖNELİK ADI SANI BELLİ OLMAYAN BİR SET HAZIRLAR. BU SETİN FİYATI- PİYASASI YOKTUR. SATIŞI- DAĞITIMI YOKTUR. HER ŞEHİRDE KENDİNE BAĞLI VE BAĞIMLI BİR KİTAPÇI- KIRTASİYECİ TESPİT EDER. BU KİTAPÇI ‘’BAYİ’’ OLUR. ASLINDA KİTAP AĞASI, KİTAP TEKELCİSİ OLUR. BUNLARIN FAALİYETİ NEREDEYSE GİZLİ TARİKAT GİBİ, İLLEGAL ÖRGÜT GİBİDİR. KİTABIN GELDİĞİNİ GİTTİĞİNİ CANLI HALİNİ KİMSE GÖRMEZ. ESKİ MESLEK LONCALARI KADAR GİZLİ HAREKET EDERLER. GİZLİ ANLAŞMALARLA, KAPALI KAPILAR ARDINDAKİ ÇALIŞMALARLA ÇOK BÜYÜK VURGUNLAR VURURLAR. BU KİTAP AĞALARI MEVCUDU KALABALIK OKULLARA, ALIM GÜCÜ YÜKSEK YA DA ORTA DÜZEYDE OLAN OKULLARI GEZERLER. BU KİTAPLARI, SETLERİ TANITIRLAR. MADDİ TAAHÜT YANİ RÜŞVET KARŞILIĞINDA KİTABI KABUL ETTİRİRLER. ONBİN LİRALARDAN TUTALIM 100-150 BİNLİRALARA KADAR VERİLEN BU RÜŞVETLER ELBETTE KİTABIN FİYATINA EKLENMEKTEDİR. 10-15 LİRA GİBİ FİYATI OLAN KİTAPLAR 100-150 LİRAYA SATILMAYA BAŞLANIR. RÜŞVET KARŞILIĞINDA SAYISIYLA BİRLİKTE SATIŞI GARANTİYE ALAN HER KİTAPÇI BU SAYIYI YAYINEVİNE BİLDİRMEKTE VE TÜM TÜRKİYEDE SAYISI BİLE NETLEŞTİRİLMİŞ OLARAK BU KİTAPLAR BASILIP FAHİŞ FİYATLARA SATILMAKTADIR. BİR TİCARETHANEYE DÖNEN BAZI OKULLARDA BAZI KİŞİLER BU ANLAŞMALARA ALET YA DA ÖNCÜ OLURKEN BAZI MASUM ÖĞRETMENLER DE DURUMDAN HABERSİZ OLARAK BU KİTABI FAYDALI BİR ŞEYMİŞ GİBİ ÖĞRENCİLERE-VELİLERE ZORUNLU HALE GETİRMEKTEDİR.
  VELİ BEYHUDE BİR ARAŞTIRMAYLA GÜNLERCE BU KİTABI ARAR DURUR.FAKAT HİÇ BİR YERDE BULAMAZ .SADECE BİR TEK KİTAP AĞASI SATAR BU KİTABI.İSTEDİĞİ FİYATA, İSTEDİĞİ KOŞULLARDA SATAR BU KİTABI. 5-10 LİRALIK KİTABI 100 İLE 200 ARASI BİR FİYATA SATAR. ÇÜNKÜ KİTABIN PİYASASI YOK. KİTABIN KENDİSİ YOK. ÖĞRETMEN BU KİTABI İSTEMİŞ VE VELİ ÇEŞİTLİ KAYGIYLARLA BU KİTABI ALMAK ZORUNDADIR. HELE İŞİ DAHA DA ÇİRKİNLEŞTİREN BAZI AHLAKSIZLAR BİR DE BUNA KIRTASİYE LİSTESİ EKLERLER. VE ÖĞRETMEN DE BU LİSTENİN HEPSİNİ AYNI YERDEN ALIN DEMİŞSE VELİ DÖNÜP DOLAŞIP KİTAP AĞASINA GERİ DÖNER. HATTA BU YÖNTEMLE O KADAR PERVASIZ O KADAR UTANMAZ BİR NOKTAYA GETİRMİŞLERDİR Kİ VELİYE DİYORLAR Kİ ‘’BENDEN ALMAK ZORUNDASIN. BU KİTABI BAŞKA YERDEN BULAMAZSIN BAŞKA İL VE İLÇEDEN BİLE ALAMAZSIN SEN BENİM BÖLGEMDESİN, KİTABI BENDEN ALACAKSIN’’
  KİTAP AĞALIĞININ KİTAP MAFYALIĞINA YÜKSELİŞİDİR BU!
  BÖLGELERE AYIRMIŞLAR, ARALARINDA PAYLAŞMIŞLAR VE CEBERRUT KESİLMİŞLER. AĞA GİBİDİRLER, MAFYA GİBİDİRLER. KANIMIZI KURUTMAYA, SÖMÜRMEYE YEMİN ETMİŞLER…
  TEZGAH TAMAM, TUZAK İYİ KURULMUŞ. BU KOMPLONUN KURBANI VELİLER, YAYINCILAR DAHA ÇOK KAZANSINLAR DİYE, SERVETLERİNE SERVET KATSINLAR DİYE YEMEĞİNDEN ÜSTÜNDEN BAŞINDAN KISARAK 150-200 LİRALAR ÖDEYEREK BU İHANET TEZGAHINA KURBAN OLURLAR.
  ESNAFLIĞA İHANET. EĞİTİM-ÖĞRETİME İHANET. ÇOCUKLARA İHANET… ÜLKE EKONOMİSİNE İHANET.
  BAŞI- SONU HER YANI İHANET.
  ÇOCUKLAR İSTİSMAR EDİLİYOR. EĞİTİM ÖĞRETİM İSTİSMAR EDİLİYOR. ÇOCUKLAR KULLANILARAK, DUYGULAR KULLANILARAK, ANNE BABA DUYGULARI SÖMÜRÜLEREK, SAHTEKARLIKLA DÜZENBAZLIKLA, AHLAKSIZCA YÖNTEMLERLE BİR SOYGUN DÜZENİ KURULMAKTADIR.
  BU TEKELCİ KİTAP MAFYALARI BU KİTAPLARI BAŞKA HİÇ BİR KIRTASİYECİYE, KİTAPÇIYA VERMEZLER. KENDİLERİ SATARLAR. YAYINEVLERİ DE BAYİLİK DENİLEN KAVRAMIN ARKASINA SAKLANARAK ONLARI KORURLAR. BAYİLİK KAVRAMINI DA BU YOLLA DEFORMA EDERLER YOZLAŞTIRIRLAR.ÇÜNKÜ BU BAYİLİK DENİLEN SAHTEKARLIĞI BİRLİKTE KURUP BİRBİRLERİNE SÖZLER VAADLER VERMİŞLERDİR.YAYINEVİ-KİTAPÇI VE OKUL ÜÇGENİNDE KURULAN BU ÇETELEŞME GİDEREK DERİNLEŞMEKTE VE HER YIL ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR.
  YAYINEVLERİNİ VE KİTAPÇILARINI UYARDIĞIMIZDA, BU YAPILANIN YANLIŞLIK, HAKSIZLIK VE SUÇ TEŞKİL ETTİĞİNİ SÖYLEDİĞİMİZDE ‘’ BİZİM ARKAMIZDA GÜÇLÜ ADAMLAR. BİZE BİR ŞEY YAPAMAZSINIZ’’ DEMEKTEDİRLER. BU KADAR PERVASIZLAŞTILAR. YAPTIKLARI GAYRİMEŞRU SUÇ FAALİYETLERİNİ BU KADAR SAVUNUR OLDULAR. ÇOCUKLARI KULLANARAK, ANNELERİNİN BABALARININ DUYGULARINI MADDİYATLARINI SÖMÜREREK TİCARETE MALZEME YAPARAK KEYİF SÜRMEKTEDİRLER. SÖZÜMÜZ BÜTÜN KİTAPÇILARA, BÜTÜN YAYINEVLERİNE, BÜTÜN OKULLARA DEĞİLDİR. DÜRÜST ÇALIŞAN YAYINEVLERİ, BELLİ BİR KAR ORANIYLA KİTAPLARI BAŞKA KIRTASİYECİLERE, KİTAPÇILARA VEREN BAYİLER DE VARDIR. BİZİM SÖZÜMÜZ KİTAP TEKELİ KURMUŞ, KİTAP MAFYASI HALİNE GELMİŞ, BUNUN ÜZERİNDEN SÖMÜRÜ ÇARKINI DÖNDÜREN KİŞİ VE YAYINCILARA, KİTAPÇILARADIR. BUNLARLA İLGİLİ DE SAVCILIK DÜZEYİNDE SORUŞTURMA BAŞVURULARINI BAŞLATMIŞ BULUNMAKTAYIZ.
  BİR KİTABIN DAĞITIMCISI, TOPTANCISI, BAYİSİ VARDIR. OLABİLİR. AMA İSTEYEN HER SATICI-ALICI BU KİTABA ULAŞABİLMELİDİR. KİTABIN ANA BAYİSİ OLSUN , SORUN DEĞİL. AMA DAHA DÜŞÜK BİR İSKONTO İLE BU KİTABI İSTEYEN TÜM KIRTASİYECİLERE, KİTAPÇILARA VERECEKTİR. AHLAKLI OLAN, DOĞRU OLAN BUDUR. YAYINEVİ DİYOR Kİ ‘’ YOK EFENDİM O BAYİ BÜTÜN YAZ BU KİTABIN ÇALIŞMASINI YAPTI VERMEK ZORUNDA DEĞİLDİR.’’
  BİZ DE DİYORUZ Kİ: HAYIR O ÇALIŞMA MASUMCA, DÜRÜSTÇE, ESNAFÇA YAPILAN BİR ÇALIŞMA DEĞİLDİR. RÜŞVETLE, HİLEYLE-HURDAYLA, YALAN-DOLANLA YAPILAN BİR ÇALIŞMADIR. VE KARŞILIĞINDA GELEN BU PARA KARA PARA, HARAM PARA DA YAYINCI VE KİYAPÇI ARASINDA PAY EDİLMEKTEDİR.
  HANGİ ÇAĞDA YAŞIYORUZ. BİLGİNİN BİLE GENELE TÜM İNSANLIĞA YAYAILDIĞI DÜNYAMIZDA BU YAYINEVLERİ KİTAPLARA ŞİFRE KOYUYORLARMIŞ. BİR KİTABIN BAŞKA BİR İLE-İLÇEYE BİLE SATILMASI YASAKMIŞ. BU YAYINCILAR CEZA KESİYORLARMIŞ. TAZMİNAT ALIYORLARMIŞ. BU NASIL BİR SALTANATTIR. BU NASIL BİR KRALLIKTIR.
  BÜTÜN VELİLERE SESLENİYORUZ.BİR KİTABI İSTEDİĞİNİZ HER YERDE BULAMIYORSANIZ, BU KİTABIN TEK BİR NOKTADA TEKELİ KURULMUŞSA SAKIN BU KİTABI ALMAYIN.TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI, REKABET KURULU POLİTİKALARINA AYKIRIDIR. SERBEST PİYASA KOŞULLARINA AYKIRIDIR. BİLGİYE, ÜRÜNE ULAŞMA HAKKINIZ VARDIR. BU HAKKA AYKIRIDIR. BU MAFYACILIK DÜZENİDİR. BU KİTAPLA İLGİLİ HEMEN OKUL YÖNETİMİNE, İL-İLÇE EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE BİLGİ VERİN, BU KİTABIN İPTALİNİ İSTEYİN. EĞER YAPAMIYORSANIZ BİZİMLE TEMASA GEÇİN. OKUL VE KİTAP BİLGİLERİNİ BİZE BİLDİRİN. BİZ O KİTAPLA İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURARAK OKULUNUZA GİRMESİNİ ENGELLEYİP İPTAL ETTİRELİM.
  GÖNÜLLÜ HUKUKÇULAR ARACILIĞIYLA YASAL DEMOKRATİK YOL-YÖNTEMLERLE BU SAHTEKARLIĞA KARŞI MÜCADELE BAŞLATMIŞ BULUNMAKTAYIZ.
  TÜKETİCİ BİR ÜRÜNÜ, KİTABI NEREDEN İSTİYORSA ORADAN ALACAKTIR. EĞER BİR KİTAP DAĞITIMCILARDA, KİTAPÇILARDA, KIRTASİYECİLERDE YOKSA SADECE BİR TANE TEKELCİ KİTAP AĞASININ İNSAFINA, VİCDANINA, TERKEDİLMİŞSE KİMSE O KİTABI ALMAK ZORUNDA DEĞİLDİR. ARTIK BU TÜR KİTAPLAR HİÇ BİR OKULA GİREMEYECEKTİR. YA DÜRÜSTÇE, ESNAF AHLAKINA, ETİĞİNE YAKIŞIR BİR TİCARET YAPILACAKTIR, YA DA BU KİTAP KRALLIĞINA KARŞI YASAL DEMOKRATİK HAKLARIMIZI KULLANMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR.
  İZMİR İL-İLÇE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUZ. 4-5 YAŞ GRUBU NEŞELİ ÇOCUKLAR OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SETİ İSİMLİ KİTAP İZMİR BÜYÜKŞEHİR SINIRLARI İÇERİSİNDE NEDEN SADECE BİR YERDE SATILMAKTADIR. BU KİTABIN FİYATI NEDİR. HANGİ KOŞULLARDA, HANGİ PAZARLIKLARLA, ANLAŞMALARLA VELİLELERE ŞART KOŞULMUŞTUR. BUNA BENZER ONLARCA KİTAPLA İLGİLİ BELGE VE BİLGİLER SAVCILIK VE EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLMİŞTİR.
  HEPİMİZ TİCARET YAPIYORUZ.HEPİMİZ BELLİ BİR KAZANÇ AMACI TAŞIYORUZ. AMA BAŞKALARINI SÖMÜREREK KOLAY YOLDAN HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAMAK HEM YASADIŞIDIR, HEM DE AHLAKSIZCADIR. OKULLAR TİCARET KAPISI OLMAMALIDIR. HELE HELE O MİNİK YAVRULARI BU KİRLİ TİCARETE BU HARAM TİCARETE ALET ETMEK TAM BİR ONURSUZLUKTUR.
  SAYIN KIRTASİYE CAMİASI; HERKESİN GÖREVİ, FAALİYETİ, SINIRLARI BELLİ OLSUN.
  İTHALATÇI İTHALAT YAPSIN GELİP OKULLARA, KOLEJLERE MAL SATMASIN.
  TOPTANCILAR TOPTANCILIK YAPSIN. BİZ DEVLET OKULLARINA SATMIYORUZ, ÖZEL OKULLARA SATIYORUZ ONLAR ŞİRKETTİR YALANINA BAŞVURMADAN SADECE TOPTANCILIK YAPSINLAR.
  KİMSE KİMSENİN HAKKINA, HUKUKUNA TECAVÜZ ETMESİN.HERKES SINIRLARINI BİLSİN. HERKES FAALİYET ÇERÇEVESİNE, İSMİNE, MİSYONUNA YAKIŞIR BİR AHLAKLA HAREKET ETSİN Kİ EMEĞİN, ALINTERİNİN, ESNAFLIĞIN ANLAMI OLSUN.
  TOMBİŞ KIRTASİYE
  Yavuz ÇETİNKAYA
  TEL: 0546 582 54 40
  tombiskirtasiye@gmail.com
Popüler Yazılar

Kitap Bayiliği ve Yanlış Yayınevi Po

KIRTASİYELERİN GÖREVİ SATIŞ MI PAZARLAMA MI? Son yıllarda yayınevleri artık bayilik ...

yenilenme

Yenilenmenin 7 Altın Kuralı

  İşe parlak bir fikirle başlayıp büyük bir emekle geliştiren… Ama ...

suratyayin

Sürat Basım Yayın Bayileri İle Onlin

Sürat basım yayın kırtasiyeler için geliştirdiği bir program ile artık ...

Sınav Yayıncılığı Üzerine Genel D

Giriş Bu yazının amacı sınav yayıncılığının kimler tarafından yapıldığına ...

besiktas-ta-korsan-cd-ve-kitap-baskini-2978895_o

Ha Korsan Kitap Sattınız Ha Esrar Eroi

Türkiyede ki 250 milyon adetten fazla olduğu sanılan korsan kitap ...

Fırsat Köşesi